Skandynawski dizajn


Piec wolnostojący Quadro 1
Piec wolnostojący Quadro 2


Powszechnie stosuje się określenie „Skandynawskie wzornictwo”, „Skandynawski dizajn” - bagatelizując ten jakże szeroki aspekt większość osób uważa za „skandynawski” styl: ciężki, monumentalny, masywny, zimny.Często określany jest jako minimalistyczny, głównie ze względu na prostotę formy.
Jednak styl Skandynawów charakteryzuje nie tylko wygląd zewnętrzny, ale przede wszystkim walory funkcjonalne, dlatego też w niektórych przypadkach właściwszym określeniem byłby „funkcjonalizm”. To właśnie jest punktem wyjścia: od funkcji zaczyna się projekt - te słowa najlepiej charakteryzują skandynawskie wzornictwo.


Projekt pieca kominkowego dla Duńczyków, Norwegów, Finów czy Szwedów ma wiele znaczeń. Jest to zarówno piękny i wspaniały mebel, który dzięki rozwiązaniom materiałowym doskonale uzupełnia wnętrze - jest dekoracją sam w sobie, idealnie wtapiając się w każde wnętrze. Jest to także niezwykle funkcjonalne urządzenie, które bardzo dobrze sprawdza się w roli systemu grzewczego o sporych możliwościach (piece są w stanie ogrzać nawet kilkusetmetrowe powierzchnie), czy też jako niezwykle oryginalnego kuchennego piekarnika. Mnogość rozwiązań materiałowych gwarantuje dopasowanie zarówno do wnętrz klasycznych, bogatych, pełnych przepychu i dekoracji, jak i skromnych, prostych, nowoczesnych.

Wnętrza klasyczne to kierunek jaki został wybrany m. in. przez takich producentów jak Jotul, Morse. Żeliwo jako materiał jest optycznie cięższe, ale jednak "cieplejsze" od stali. Dlatego też doskonale pasuje do starych, antycznych mebli, nie przytłaczając swą masywnością i prostotą. Popularne żeliwne "kozy" także utrwaliły się przez lata w świadomości klientów jako stały element wyposażenia górskiego domu, w którym częstokroć spędza się czas w rodzinnej atmosferze i który położony jest z dala od nowoczesności i wrzawy miast.

Wnętrza nowoczesne to zarówno wybór wspominanych już wcześniej producentów, jak i także takich firm jak Rika, Westfire czy Jydepejsen i innych, których oferta to głównie stalowe systemy grzewcze.

Stal, mimo swoich doskonałych właściwości technologicznych, nie oferuje „ciepła wizualnego”. Piece stalowe to rozwiązania lżejsze, mniej masywne, smukłe i dekoracyjnie ciekawsze, często uzupełnione o elementy wykonane z innych materiałów - także wielokolorowych. Stalowe urządzenia z północy Europy są idealnym uzupełnieniem każdego wnętrza wykonanego z duchem modernizmu, doskonale pasują do prostych form mebli, gdzie króluje duża ilość stalowych dodatków oraz ciężkich, minimalistycznych, szklanych form.

Idealnym rozwiązaniem dla każdego skandynawskiego piecyka, niezależnie czy to żeliwnego, czy stalowego jest równowaga kolorystyczna pomieszczeń (jasne ściany uwypuklające ciemne odcienie stali i żeliwa) oraz oszczędność w dekoracji (minimalistyczne formy na ścianach, niewielka liczba dodatków, utrzymanie jednego stylu w pomieszczeniu).

Na osobną uwagę zasługuje kolejne innowacyjne rozwiązanie wprowadzone przez Skandynawów. Jest to propozycja „schematu trójdzielnego” - część dolna: nisza na drewno, część środkowa: palenisko, część górna: piekarnik. Rozwiązanie przyjęło się bardzo szybko i stało się obecnie standardem. Stosowane są różne rodzaje piekarników - zamknięte, wykorzystywane nawet do wypieków, otwarte w postaci niszy nad komorą paleniska, gdzie można wstawić stalowy, bądź ceramiczny czajniczek oraz rozwiązanie spotykane tylko w kozach, polegające na wykorzystaniu polecanego przez producentów specjalnego żeliwnego czajnika, który podgrzewany jest na płaskiej powierzchni, szczytowej części żeliwnego korpusu.