Wydajność


Kominki norweskie
Tine - kominki Nordpeis

Każdy kupujący powinien zostać poinformowany, iż moc grzewcza paleniska jest ściśle uzależniona od rodzaju spalanego drewna i sposobu jego ładowania do paleniska.


Średnio-twarde i suche drewno w kawałku o długości 50 cm i średnicy 6 cm waży 1 kg.; o średnicy 10 cm waży 3 kg; o średnicy 15 cm - 7 kg. Przy intensywnym paleniu lepiej używać drewna o małej średnicy, np. 6-8 kawałków o grubości 6 cm. Przy paleniu ciągłym z kolei wskazane jest użycie grubych kawałków drewna, np. 3 kawałki o średnicy od 13-15 cm.

Moc znamionowa paleniska jest mierzona w ściśle określonych warunkach w ciągu 3 godzin z ładunkiem 17,5 kg suchego drewna. Autonomia paleniska wynosi 8 godzin ciągłego palenia przy ładunku 17,5 kg drewna z zamkniętymi dopływami powietrza i zamkniętym szybrem. Gwarancją dobrego spalania jest ciągłe uzupełnianie paleniska w drewno, najlepiej w momencie, gdy jest duży żar. Niedopuszczalne jest gaszenie ognia w palenisku wodą - to jedna z najważniejszych informacji dla klienta, który zamierza kupić kominek.